SMOCZEK Z PUNKTU WIDZENIA MAMY LOGOPEDY CZYLI CZY UŻYWAĆ I JAK ODSTAWIĆ

Share on facebook
Facebook
Share on google
Google+
Share on twitter
Twitter

Zanim zostałam mamą, smoczkom mówiłam stanowcze nie. Widziałam skutki stosowania tych uspokajaczy. Wady zgryzu, wady wymowy i tak dalej. Wszystko się zmieniło razem z urodzeniem córki i nadejściem kolek. Każda mama zrobi przecież wszystko, żeby uspokoić choć na chwilę maluszka, który walczy w bólem. Tak pojawił się u nas smoczek.

Początkowo mała domagała się go często. Dużo czytałam na temat smoczków i tego jak z nim postępować, kiedy odstawić. Dowiedziałam się, że odruch ssania słabnie od ok. 4 miesiąca życia. I po tym czasie ssanie zaczyna być nie fizjologiczną potrzebą, ale nałogiem. Zatem oczywiste jest, że łatwiej będzie smoczek odstawić, zanim dziecko skończy pół roku.

Postanowiłam, że smoczek odstawimy etapami. Tak, aby całkowicie pożegnać się z nim przed skończeniem 6 miesięcy. Po 4 miesiącu zaczęłam ograniczanie używania smoczka. Początkowo podawałam tylko w krytycznych momentach (płacz) oraz do spania. Po dwóch, trzech tygodniach smoczek używany był tylko do zasypiania. Córeczka nauczyła się uspokajać w inny sposób, np. przytulając się lub zajmując czymś interesującym. Przed 6 miesiącem zabraliśmy smoczek ostatecznie, również do zasypiania. W zamian córeczka dostała małego pluszaczka. Przez 2-3 dni usypianiu towarzyszył niewielki płacz, ale myślałam, że będzie o wiele gorzej! Co więcej, po odstawieniu mała zaczęła o wiele lepiej spać. Po prostu nie budziła się na smoczek. Myślę teraz, że to był dobry moment.

– Zastanów się, czy Twoje dziecko nie obejdzie się bez smoczka;
– korzystaj ze smoczka tylko wtedy, kiedy jest to konieczne;
– jeśli Twoje dziecko zasypia ze smoczkiem, wyciągaj go po zaśnięciu;
– najlepiej odstaw smoczek między 4 a 6 miesiącem;
– obserwuj czy niemowlę nie zaczyna zastępować smoczka kciukiem;
– pamiętaj, że dziecko nie powinno dłużej korzystać ze smoczka niż do roku, max. 1,5. Zminimalizujesz ryzyko wady zgryzu.

Katarzyna Mączka

Zobacz więcej

Wakacje w Urwisach

Zapraszamy na wakacyjną przygodę do Urwisów. Przedszkole czynne przez całe wakacje. W miarę wolnych miejsc, zapraszamy dzieci z innych placówek.

Dzień wiosny

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam

Nasze urwisy

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Proin nibh augue, suscipit a, scelerisque sed, lacinia in, mi. Cras vel lorem. Etiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *